Roztaczanie i tulejowanie otworów w łyżkach
Wytaczanie otworów mobilną wytaczarką pozwala szybko i sprawnie dokonać naprawy zużytych otworów (uszy łyżek koparek, ładowarek, otwory przegubu ramion maszyn wszelkiego typu) co ogranicza straty do minimum spowodowane postojem maszyny.
Wytaczany otwór może być wykonany na dwa sposoby: roztoczony i zatulejowany do wymiaru nominalnego zadanego danej części lub roztoczony wstępnie, następnie napawany i ponownie roztoczony do wymiaru nominalnego - oba sposoby są skuteczne i równie żywotne, wybór zależy zastanej sytuacji.
Dlaczego tulejowanie jest tak ważne?
Tuleje to niezwykle istotne elementy, które wpływają na sprawność i bezpieczeństwo użytkowania całej maszyny budowlanej. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie naprężenia. Ma to szczególne znaczenie dla prawidłowej geometrii pracy całego ruchomego układu.
Wyeksploatowane lub zepsute tuleje powodują uszkodzenia pozostałych elementów układu, typu sworznie czy otwory. Konsekwencją tych usterek może być awaria całej maszyny. Warto więc, po tulejowaniu, zadbać o odpowiednią konserwację.
Należy również pamiętać, że samo tulejowanie może nie być wystarczające. Szczególnie, kiedy tuleje nie były wymieniane systematycznie. W naszym serwisie oceniamy stan całego układu, dzięki czemu możemy przeprowadzić wszystkie niezbędne do pełnej regeneracji procesy.
Po co roztacza się otwory konstrukcyjne w łyżkach?
Kiedy usuwamy sworzeń oraz tuleje odkrywa się otwór. Jeżeli jest on w jakikolwiek sposób uszkodzony, np. nierówny lub wybity, należy go odnowić. Odbywa się to za pomocą procesu roztaczania. Dzięki temu zabiegowi usuwa się wszystkie niepotrzebne luzy. Ma to bezpośredni wpływ na wydłużenie żywotności całej maszyny, a w szczególności tulei, sworzni oraz pozostałych elementów, które współpracują w tym obszarze.
Po wykonaniu regeneracji wszystkich otworów, zajmujemy się montażem nowych tulei oraz sworzni. Na ostatnim etapie pracy następuje zamontowanie łyżki w urządzeniu.